Brak uzasadnienia to żadna interpretacja
Z art. 11q ust. 4 ustawy o CIT i związanych z nim przepisów wykonawczych wynika powinność załączenia rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej. Jednak samo wskazanie tych regulacji nie wystarcza do stwierdzenia, że sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień bilansowy, którym jest ostatni dzień roku obrotowego.
Spór w sprawie dotyczył interpretacji podatkowej dotyczącej dokumentacji cen transferowych. Spółka we wniosku o jej wydanie wyjaśniła, że wraz z innymi podmiotami tworzy podatkową grupę kapitałową. Każda ze spółek jest obowiązana do określania związanego z jej działalnością dochodu (straty) z poszczególnych źródeł dochodu. Grupa ma rok podatkowy niepokrywający się z kalendarzowym. Obecnie trwający rok podatkowy trwa od 1 grudnia 2021 r. do 30 listopada 2022 r. Rok obrotowy, a zatem określony dla sprawozdawczości finansowej spółek wchodzących w skład grupy jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Spółka podkreśliła, że część transakcji z podmiotami powiązanymi przekracza progi dokumentacyjne określone w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT. Wnioskodawca będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych, o której mowa w art. 11k ust. 1 ustawy o CIT lub będzie korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 11n pkt 1 ustawy o CIT.
Spółka chciała się upewnić, jak powinna prawidłowo wywiązać się z tych obowiązków.
Odpowiedź fiskus okazała się zbieżna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta